Tıraş Makine Bakımı Nasıl Yapılır?

Her erkek, hayatın şartlarından dolayı bazen iş için, bazen de okul için tıraş olmak zorundadır. Bazı erkekler bu programı haftada üç ila dört kez uygularken, diğerleri bunu her gün yapar. Sonuç olarak, tıraş makinelerinin kullanımı bu noktada önemli ölçüde artmıştır. Bunun sebeplerinden biri de tıraş makinesinin jilet kullanmaktan daha faydalı bir yaklaşım olmasıdır. Fakat elbette kısa sürede mümkün olan en kaliteli tıraşı elde etmek için ekipmanınızın temizlenmesi gereklidir.

Farkında olmasak da günümüzde tıraş makinesi kullandığımızda saç kökleri, sakal kesimleri ve ölü deri hücrelerinin hepsi cihazın içindedir. Uzun vadede, bunlar potansiyel olarak makinenin bozulmasına neden olabilir. Tıraş kalitesini de düşüren diğer değişkenlerdir. Bu, tıraş makinesi temizleme ikileminin önemini göstermektedir. Çünkü işimizi çabucak bitirip sakallarımızı tıraş edebilsek de temizlik algısını tam olarak oluşturamayız. Ancak, birkaç basit işlemle bu hala yönetilebilir.

Kullanım sırasında tıraş makinelerinin tıraş ünitelerinde ve kıl bölmelerinde saç, ölü deri, toz ve diğer kirleticiler birikir. En iyi performansı almak istiyorsanız, tıraş makinenizi her kullanımdan sonra temizlemenizi öneririz. Tıraş makinesinin nasıl temizleneceği hakkında bilgi arayan herkes, belirli temizleme prosedürlerinin cihazın markasına bağlı olup olmadığını da merak edebilir. Tıraş makinesini temizlerken önce makinenizin modeli önemli olabilir. Bu noktada çeşitli makine özelliklerini düşünmek çok önemlidir. Örneğin bazı tıraş makineleri hem kuru hem de ıslak tıraş için kullanılabilir. Su bazlı tıraşa izin vermesi, temizlemek için suyun da kullanılabileceği anlamına gelmez. Bunun için yalnızca belirli marka ve modeller uygundur. Her makineyi asla aynı gerekliliklere göre tutmayın ve asla aynı temizleme tekniklerini kullanmayın. Sonuç olarak sorunsuz bir şekilde tıraş olabilir ve tıraş makinenizi sorunsuz çalıştırabilirsiniz.

Tıraş Makinesi Temizleme Seçenekleri

Suyla Temizleme

Tıraş makinesini yıkamak, temizlemenin oldukça basit bir yolu gibi görünür. Aslında gerçekten var olan en basit temizlik türüdür. Yine de her makinenin buna uygun olamayabileceğini açıkça belirtmek istiyoruz. Tıraş makinesini suyla yıkamak istiyorsanız suya dayanıklı bir cihazınız olmalıdır. İlk olarak, alt zeminde kılların toplanma eğiliminde olduğu alana erişmek için başlığı çıkarın. Sonrasında ılık su kullanmanız faydalı olabilir. Makinenin içindeki kıl köklerini, ölü deriyi ve diğer kalıntıları temizlemek için ılık su kullanılabilir. Temizlik için su kullanmanın tartışmasız daha iyi ve daha verimli olduğu açıktır. Suya dayanıklı ve suda yıkanabilir bir tıraş makinesi seçmenizde fayda var.

Temizleme Losyonları

Tipik olarak sprey olarak sunulmanın yanı sıra tıraş makinesi temizleme losyonu olarak da sağlanabilecek belirli karışımlar vardır. Hem fırça ile temizlik yaparken hem de su ile yıkanan cihazlarda bunlar daha hijyenik bir temizlik sağlayacaktır. Kesin prosedürleri öğrenmek için, tıraş makinelerini temizlemeden önce kullanım kılavuzuna bakın. Bunu yapmazsanız, tıraş makinesi düzgün şekilde temizlenmeyecektir. Yanlış uygulama yaparsanız makineniz bile bozulabilir. Düzgün temizlik ve dikkatli olmak sadece sizin yararınıza olacaktır.

Fırçayla Temizlik

Temizleme aksesuarları çok sayıda tıraş makinesiyle birlikte satılmaktadır. Bu aletler çeşitli büyüklükteki fırçalardan oluşur. Fırçaların en küçük noktaya bile ulaşabilmesi için belirli ölçülerde oluşturulur. Tıraş makinesi kullanan her erkek, kullanımı basit olduğu için kolayca temizleyebilir. Başlığı çıkardıktan sonra, makinenin iç yüzeyindeki kılları dikkatli bir şekilde temizlemeye çalışın. Tıraş makinesi bir fırça ile temizlenmişse ve suya dayanıklı değil ise su ile temasından kaçının. Temizlerken bu elektronik aletlerin güce bağlı olmamasına veya kapalı konumda olmasına mutlaka dikkat edin.

Kendinden Temizlemeli Tıraş Makineleri

Son derece küçük formu nedeniyle bu tür ekipmanlarla yapmanız gereken hiçbir şey yoktur. Bir erkek için kendi kendini temizleyen tıraş makinesi modelleri en pratik seçenek olacaktır. Fiyatları biraz pahalı olsa da ürünler bir kere alındıktan sonra çok uzun süre sorunsuz kullanabileceğiniz ürünlerdir. Sadece temizleme moduna geçmek yeterli olacaktır. Herhangi bir ek temizlik maddesi kullanmanıza gerek kalmadan makineniz gayet temiz görünecektir.

Diğer Teknikler

Türüne ve üreticisine bağlı olarak, bir tıraş makinesini temizlemek için bir fırça veya su kullanılabilir. Modern tıraş makineleri kendi kendini temizleme işleviyle donatılmıştır. Bu cihazlarda ayrı temizleme odaları mevcuttur. Başlamadan önce, varsa kullanıcı el kitabını okuyun ve tıraş makinenizi talimatlara göre temizleyin. Su ile temizlenebiliyorsa, temizlemeden önce tıraş makinenizi kapatın. Daha sonra tıraş başlığı açılmalı ve sıcak su altında tutulmalıdır. Kıllar musluğun altından akmalıdır. Makinenin temizleme fırçasıyla veya iyi temizlenmemişse normalde kullanmadığınız yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalayın.

Tıraş makinesi gövdesine takılan kılları çıkarmak için bir fırça kullanın. Musluğun altında farklı başlıklar varsa fırça ile temizleyin. Bundan sonra, tıraş ünitesini ve başlıklarını kurumaya bırakın. Tıraş makineniz su ile temizlemeye uygun değilse, bıçak kısmını açarak veya çıkararak bir fırça ile temizleyebilirsiniz. Aynı teknikler sakal ve saç şekillendirme aletlerinde de kullanılabilir. Tıraş makinesini temizlemek için kullandığınız markaların özel temizleme spreylerini de kullanabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR