Kuaför ve Berberler En Kaliteli Makasları Nasıl Seçer?

Kuaför ve berberlerin olmazsa olmaz ekipmanları arasında bulunan makaslar, saç kesiminde hizmet kalitesini etkileyen unsurların başında yer alır. Profesyonel bir kuaför veya berber, saç kesim makası gibi önemli bir ekipmanı seçerken; son derece dikkatli davranır çünkü iyi bir kuaför makası, meslek erbabının adeta imzası gibidir. Güzellik ve bakım sektörü için böylesi önemli bir konuda gelin; profesyonel saç kesim makasları ile ilgili tüm detayları mercek altına alalım ve kaliteli makas seçmenin püf noktalarını sizlerle paylaşalım:

 

Öncelikle berber makası ya da kuaför makaslarının üretim tekniğinden kısaca bahsedelim. Günümüzde kuaför makasları fabrikasyon üretimin dışında el üretimi yöntemiyle de piyasaya sunulmaktadır. Tıpkı makine üretimi gibi el yapımı makaslarda da titiz işçilikten kaynaklanan kaliteli sonuçlar görülür. Ancak el işçiliği daha zahmetli olduğu için bu ürünler dayanıklı ve kaliteli olsa bile daha yüksek fiyatlı olabilir.

 

Geçmiş yıllarda piyasada sadece belirli markalar bulunurken; artık pek çok marka, kuaförlerin gözdesi haline gelmiştir. Nitelikli bir saç kesme makası, paslanmaz çelik, karbon ve krom karışımından üretilmekle birlikte; keskin olmalı, ergonomik tutuş sağlamalı ve leke tutmamalıdır.
 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Çeliğin kalitesi neden bu kadar önemli?

 

İyi bir kuaför malzemesi, işin kalitesini etkilediği için çeliğin niteliği de makasın keskinliği ve ömrü konusunda belirleyici rol oynar. Bu bağlamda kaliteli çelik malzeme; biley ile keskinleştirilecek kadar yumuşak ancak sahip olduğu keskinliği uzun süre koruyacak kadar sert olmalıdır. Kuaför makaslarında tasarım "dengeli" olmalı!

 

Tıpkı üretilen malzeme gibi ürünün tasarımı da profesyonelliği etkiler. En kullanışlı saç kesim makasları, en ergonomik ve dengeli olanlardır. Eğer bir kuaför makası ele alındığında dengeli bir tutuş sağlamıyorsa, yeterince kullanışlı değildir.

Profesyonel berber ve kuaförler çoğunlukla klasik makas tasarımlarına alışık olmakla beraber; kullanımda konfor arttırıcı bazı özelliklere de ihtiyaç duyarlar. Örneğin makasların göbek bölümünde  yer alan ve tornavida ile çevirilen vida ayarı yerine; elde kolayca ayarlanabilen buton ayarlarının olmasını tercih edebilirler.

Dengeli kullanım sağlayan nitelikli bir saç kesim makası el ve parmak hareketlerine uyumlu stilde tasarlanmalıdır. Burada en önemli kural, makas piminin, başparmak ile orta parmağı rahatsız etmeyecek konumda olmasıdır. Ayrıca serçe parmağın boşta kalmaması için de bir parmaklık olmalıdır. Makasın formu parmaklara uyumlu olmalıdır. Makasın başparmağa giren halkası, başparmağı tırnağının bitiş yerinin hemen önünde bulunmalıdır. Diğer halka da orta parmağın ikinci ekleminin tam önünde olacak şekilde konumlanmalıdır.


 

Kuaför makaslarında en çok tercih edilen boyutlar

Saç kesme makası seçilirken; verimli bir kullanım için en fazla tercih edilen boyut, genellikle 5 ve 5.5’tir. Bu rakamlar, bıçağın uzunluğunu ifade etmektedir. Kuaför ve berber salonlarında daha büyük boyutlarda makasların kullanıldığı da görülmektedir. Çünkü uzun bıçaklar, doğru kesimi kolaylaştırır. Kısa bir bıçak ile bir kaç seferde yapılabilecek bir işlem, uzun bir bıçak sayesinde bir defada pratik şekilde uygulanabilir. Dolayısıyla, uzun makaslarla hem doğru kesim yapmak mümkün olur hem de işe hız katılabilir. Ayrıca uzun bıçaklara sahip makaslar, serbest şekil ve kaydırma tekniği ile uygulanan kesimlerde daha başarılı sonuç verir. Çünkü kesim işlemi esnasında makas kaydırılırken kesim daha kontrollü ve hızlı biçimde yapılabilir. Tüm bu sebepler son yıllarda uzun bıçaklı profesyonel saç kesim makasları kullanımı artırmıştır.

 

 

Web sitemiz üzerinde tüm kullanıcılar için farklı şekil ve özelliklerde ihtiyaçları karşılayan kuaför makası çeşitleri sunulmaktadır. Her biri özenle seçilen ve dünya standartlarında kullanılan bu ürünler, sektörün favori ürünleri olup, mesleğin profesyonelleri tarafından büyük beğeniyle kullanılmaktadır. Siz de web sitemizden ihtiyaç ve bütçenize göre en uygun ürünleri seçip, www.makascim.com güvencesi ile kolayca satın alabilirsiniz.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR